Blogtrain " Here I am " collab by Babinetky

pondělí 21. března 2011

Miminka. Křehká stvoření, přinášející ten nejkrásnější pocit na světě. Ti zmuchlaní uzlíčci, díky kterým se stáváme rodiči, díky kterým máme srdce plná něžnosti a lásky. Snažíme se jim poskytnout bezpečnou náruč, ruce, co pohladí a setřou slzy. Snažíme se ze všech sil vytvořit jim ten nejlepší domov, krásné vzpomínky, šťastné dětství. K vytvoření našeho nového collabu Here I am jsme se nechaly inspirovat právě miminky, protože i mezi babinetkami jich několik nových přibylo a ještě přibude.

Babies. Gentle beings bringing the most wonderful feeling in the world. Those little crumpled knots thanks to whose we become parents, thanks to those we have our hearts full of joy and love. We arm them to feel safe and secure, we cuddle them and wipe away their tears. We try our most to give them the best home, beautiful recollections, simply happy childhood.
In order to create our new collab Here I am, we got inspired just by newborns also because among Babinet girls there are new ones and there will still be more

Při této příležitosti chceme opět připomenout, že některá miminka mají těžší start do života, to když se narodí předčasně nebo nemocná. Takovým miminkům a jejich rodičům se snaží pomáhat projekt BabyKlokánci. Zde jsou jejich oficiální stránky www.babyklokanci.blogspot.com. Podívejte se na příběhy malých bojovníčků a zkuste i vy pomoci. Zde je č.ú. 378 935 4052/5500. Děkujeme.

On this occasion, we would like to remind you that some of our newborns do not have it easy at the very same beginning, namely our prematurely born babies or not the healthy ones. The project called Baby Kangaroos helps exactly these babies and their parents. Here we provide its official web page
www.babyklokanci.blogspot.com. Feel free to read the stories of little fighters and please help by donating to the following bank account 378 935 4052/5500 CZK.
Thank you from the core of our hearts!
 
 A již se dostáváme k našemu dárku...
Babinetí vlak právě vyjíždí. Má celkem 14 zastávek. U každé Babinetky, která ke collabu přispěla, najdete link ke stažení její části a odkaz na další blog. Připravte se, začínáme!
And here is our small gift…
Our blogtrain is departing. There are 14 stops ahead of us. By each of Babinet girl contributing to our collab, you will find a link to download specific piece and a link to a following blog. Get ready, we are starting! 
Vítá Vás 3. zastávka Svarapaja
  najdete tu moji část collabu a link na další zastávku.
 Welcome to the 3th stop Svarapaja, here you can find my part of this collab and link to the next stop. 

my part:
 my LO:
rak pro ZuzanuH
 rak pro Evajska
Další zastávka je u Sillwan
The next stop of our blogtrain is at Sillwan´s blog.

Příjemné scrapování!
Happy scraping :)

Jestli se Vám moje část líbí, budu ráda, když mi to napíšete :)
And if you like my part, I will be happy if you write me some comment or link with your LO :)

1th stop is babinetky

7 komentářů:

Anonymní,  22. března 2011 8:50  

very cute ! thank you !

Anonymní,  22. března 2011 15:20  

Thank you so much!

Anonymní,  22. března 2011 23:54  

Thank you for your contribution to this kit - your work is lovely!

Tami 24. března 2011 2:25  

Thanks so much for sharing your work!

Anonymní,  25. března 2011 2:31  

These are cute! Thanks for sharing.

->aVc

Cristallo 12. dubna 2013 18:03  

thank you very much!

Okomentovat

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP